W sobotę 7.08 odbędzie się trzyczęściowy webinar „Ekologiczny pickup.Praca nad sobą.Ustawienia ego”, początek godz 18.00-21.00 od godz 20.00. do 21.00 odpowiedzi na pytania i analiz sytuacji uczestników. Koszt lekcji 400zl.

 

Dla dynamicznego rozwoju relacji z jednej strony potrzebna jest aktywność, a z drugiej strony brak wymuszania. Nawet zawoalowanego wymuszania. Podczas wczorajszego webinaru było zadane pytanie „czy mąż może żądać seksu od żony?” Oczywiście przykrywając się „stroną prawną” i tym, że jest „dobrym mężem, zarabia i nie bije żony” a „ona jest niewdzięczna”  może. Tylko będzie to ukryta agresja i wymuszanie, czyli postępowanie nieekologiczne. Nieekologiczne postępowanie to takie, kiedy dla zdobycia natychmiastowej przyjemności zakreśla się przyszłość. Np dzisiaj powycinamy wszystkie drzewa, bo są nam do czegoś potrzebne, ale jutro nastąpi katastrofa ekologiczna. Nawet jeśli żona się „zgodzi”, katastrofa jest nieunikniona. Za każdym razem będzie się zgadzała coraz większym kosztem siebie. Czując coraz wiekszą niechęć, delikatnie mówiąc.

Nieekologiczne narzędzia (manipulacja poczuciem winy itd) są batem, którym człowieka zmuszają, zastraszają do robienia czegoś, czego robić nie chce. Mając mało własnych sił (zasobów) albo nie mając ich wcale, zgodzi się na przemoc psychiczną wobec siebie (nawet zawoalowaną ale przemoc). Zrobi to, czego chce ktoś inny, bojąc się konsekwencji odmowy.

Nieekologiczne narzędzia są przemocą. A przemoc zawsze prowadzi do jednego z dwóch scenariuszy:

-zniszczenia tego, wobec czego stosuje się przemoc

-wywołania sprzeciwu w swoim kierunku

Niczego innego zmuszaniem osiągnąć się nie da.

Oprócz wymuszania istnieje inna skrajność jeśli chodzi o nieekologiczne zachowanie. Zachowanie pasywne – to również brak ekologii w postępowaniu.

Niektórzy tak bardzo boją się, by nie być „wymuszaczem”, nie mieć wpływu na czyjąś dobrą wolę, że nie wykazują woli własnej. Ale w relacji istnieją dwa subiekty i każdy z nich ma prawo na wyrażanie własnej woli. Jeśli nie wyrażać własnej woli, własnego zdania i nie dążyć do realizacji, można świadomie postawić siebie na pozycje przedmiota. Przedmiot nie ma potrzeb. Wymuszając coś na kimś, traktujemy tą osobę, jak bezwolny przedmiot. Nie wyrażając własnej woli/chęci, traktujemy, jak przedmiot samego siebie. W jednym i drugim przypadku zachwiane jest prawo na subiektywność, swoją albo drugiej osoby.

Jedynym właściwym postępowaniem (ekologicznym) jest postępowanie aktywne. Ale w swoich własnych granicach!

Należy być aktywnym, budując relacje, używając wszystkich znanych narzędzi do jej budowania, ale narzędzia te mają być ekologiczne.

Jakie skuteczne narzędzia do budowanie relacji już znamy (z pickupu)? Tak, to są narzędzia ekologiczne, jak „piłki” (komplementy, słowa o sympatii i miłości), „piki”(konstruktywny konflikt), „haczyki”(zwrócenie na siebie uwagi i ciekawości), „inwestycje”(korzystne i przydatne działanie, jakakolwiek pomoc  dla drugiej strony). Jest ich więcej, oczywiście, ale to „więcej” to już dla „guru” pickupu. Mówić o nich tu nie ma sensu. Nieekologiczne narzędzia to: „igła”(wywoływanie adrenaliny i cierpienia), „szczypce”(wymuszanie), „trzepaczka do wybijania kurzu”(wyciąganie inwestycji). Jeszcze są „pingi” (typu „hej, co tam?”, smailiki bez słów albo lajkowanie zdjęć). To są nieekologiczne narzędzia, taka próba prowokacji, imitacja „piłek”. Można to porównać do baniek mydlanych. Ładnych i kolorowych ale  pustych w środku. Narzędzie „bliżej-dalej” to podstawowa zasada „korekcji” relacji. Ją opisał jeszcze akademik Pawłow, pracując nad refleksami. Oczywiście, używając innego słownictwa, niż my )) Ale sens jest ten sam – pozytywne zachowanie należy wynagradzać, negatywne stopować. Jest chyba jedną z najważniejszych zasad budowania relacji. Dlatego, że nie wolno nie reagować, kiedy ktoś sprawia nam dyskomfort. Reakcja na niewłaściwe traktowanie nas świadczy o naszym posiadaniu granic. Jednocześnie zapobiegając, żeby w przyszłości ktoś próbował dalej je przesuwać. Wszystko to jest w poprzednich wpisach.

Jest jeszcze jedna ważna zasada ekologicznego postępowania w relacjach – szczerość. Sporo osób jej nie doceniają albo uważają za zbędną. Myślą, że wystarczą im „pingi” albo 'bliżej-dalej”. Ale nie da się wywołać sympatię, tym bardziej uczucie, nie będąc szczerym. Szczerość to konsekwencja w postępowaniu. Jeśli jej nie ma (konsekwencji), traci się zaufanie.

Trzeba rozumieć, że za pięknie rzuconymi „piłkami” muszą następować uczciwe kroki. Inaczej to nie będą pięknie rzucone piłeczki, tylko zgniłe jajka. Słowa bez czynów lub  bańki mydlane-pingi to nie są narzędzia do budowania relacji. Jeśli bez przerwy pisać piękne wiadomości z komplementami i zapewnieniami o chęci spotkania, ale przy tym nie robić żadnych kroków, by spotkanie nastąpiło, z czasem każda taka wiadomość wywołuje tylko rozczarowanie i rozdrażnienie. Krokiem nie jest wirtualna propozycja spotkania bez zaproponowania konkretnego terminu. Krokiem jest właśnie bezpośrednio sama bliskość. Do której dążymy i która jest celem relacji. A bliskości nie da się stworzyć, nie będąc szczerym. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: smsy i maile nie powinni zastępować spotkań. Nie trzeba się zgadzać na pisanie w nieskończoność. Sms służy do umówienia się na spotkanie, telefon tak samo. Nie trzeba pisać w smsie to, co można powiedzieć bezpośrednio patrząc w oczy.

Np malutkim kroczkiem jest podzielenie się swoimi planami na przyszły tydzień i zapytanie o plany drugiej strony. Widzimy różnicę pomiędzy tym zdaniem, a zdaniem „a ile zarabiasz? ile masz lat? (w kierunku kobiety)”. Pierwsze zdanie jest cieplejsze i bliższe, prawda? ) Po drugim należy w ogóle robić „next” ))

Zobaczcie, jak wygląda kolejność kroków i wyczucie granic w zdrowych relacjach. Np mężczyzna mówi: ” Tak bardzo się cieszę, że się spotkaliśmy dzisiaj!” – to zdanie jest gwarancją następnego spotkania. Brak konsekwencji  (znikanie mężczyzny) powoduje brak zaufania. Cokolwiek by się stało podczas randki, jakieś nieporozumienie albo coś innego, znikanie na dłuższy czas jest zakończeniem relacji. Chociaż niektórzy myślą, że jeśli mężczyzna uroczyście nie powiedział, że kończy relację, to relacja nie jest zakończona))) Nikt nigdy tego nie mówi, kiedy znika. Po to, by po pól roku albo po roku wrócić, jak by nic się nie stało.

-Tak bardzo się cieszę, że się spotkaliśmy dzisiaj! – jeśli kobieta złapię tą piłeczkę, odpowie tak:

-Ja też bardzo czekałam na to spotkanie, – taka odpowiedź oznacza, że czeka teraz na realny krok ze strony mężczyzny.

Jeśli mężczyzna nie zrobi żadnego kroku, nie zareaguje, może sama spróbować zrobić malutki kroczek. Np opowiedzieć mu o swoich planach na sobotę i spytać się o jego. Jeśli kolega puści to mimo uszu, koleżance będzie przykro. Może spytać się wprost, czy on ma ochotę się spotkać? Jeśli przyjaciel znowu wyda jakieś niewyraźne odgłosy, wszystkie jego piłki, poprzednie i przyszłe zostaną zdewaluowane.

Pod czas następnego spotkania, kiedy kolega radośnie powie, jak bardzo się cieszy na widok koleżanki, ta tylko uśmiechnie się grzecznościowo i nic nie powie.

Piękna piłka przestanie być piłką, zostanie bańką mydlaną, jak tylko koleżanka  straci zaufanie.

Oczywiście, osoba przebywająca w pozycji minusa będzie łapczywie zbierać do skarbonki wszystkie bańki mydlane, puste iluzje, nic nie znaczące słowa, krople uwagi ze strony plusa i pielęgnować je, jak najcenniejsze diamenty.

Postępując nieekologicznie i egocentrycznie osiąga się to, że ktoś, kto kiedyś miał szczere intencje zamknie przed tobą własne granice. Albo zemści się za złe potraktowanie jego. To nieuniknione. Otrzymywać od kogoś szczerość bez wzajemności można tylko przez bardzo krótki okres czasu.

W sobotę 7.08 odbędzie się trzyczęściowy webinar „Ekologiczny pickup.Praca nad sobą.Ustawienia ego”, początek godz 18.00-21.00 od godz 20.00. do 21.00 odpowiedzi na pytania i analiz sytuacji uczestników. Koszt lekcji 400zl.

Podczas webinaru zostaną wyjaśnione mechanizmy działania narzędzi do budowania relacji (teoria i przykłady). Oprócz tego będą wyjaśnione przyczyny nagłego „stawania się plusem” partnera/partnerki, jeśli z naszej strony nie było niewłaściwego postępowania. Wyjaśnimy, co robić i jak reagować na takie zachowanie partnera. Wyjaśnimy na czym polega prawdziwa praca nad sobą, dlaczego jest podstawą dla skutecznego budowania komfortowych relacji. Wyjaśnimy to na przykładach, bez „lania wody” i mówienia banalnych sloganów. Omówimy na czym polegają błędy i iluzje, co oznacza „bycie skromnym” i jak skromność nas chroni i akumuluje nasza energię. Wyjaśnimy dlaczego w temacie pracy nad sobą musimy mówić o skromności. Dlaczego praca nad sobą jest podstawą sukcesu każdego pickupera. Co oznacza pojęcie „pickup ekologiczny” i w jaki sposób ta wiedza pozwala zmienić wszystkie sfery życia człowieka. Będą wymienione 3 mechanizmy budowania „korony z iluzji”. Szczegółowo opiszemy każdy, jak powstaje i co z tym robić. W jaki sposób przeszkadza nam każda z tych „koron”. Dowiemy się, w jaki sposób wiedza o „ekologicznym pickupie” pomoże nie tylko w budowaniu relacji ale też we wzmocnieniu i rozwoju własnego „rdzenia osobowości”. Porozmawiamy o tym, czym jest charyzma i jak ją wypracowują w sobie zawodowi pickuperzy. Tak, pickupera można nazwać zawodowcem (nie każdy pickuper jest zawodowcem i nie każdy z nich jest „pickuperem). Najważniejsze w webinarze będzie wyjaśnienie krok po kroku od czego zacząć prace nad sobą. Będą podane wszystkie 12 sfer życia (zasoby), 4 najważniejsze z nich zostaną opisane szczegółowo.

Na koniec tego wpisu chciałabym dodać 🙂 :

Nauczmy się bronić siebie. Nikt tego za nas nie zrobi. Nauczmy się być konsekwentni. Jeśli ktoś nam niczego nie proponuje, tylko krąży wokół nas i pinguje, czekając na to, że odechce się nam „zgrywać” silną osobę z zasadami – nie zgadzajmy się na te warunki. Nie zgadzajmy się nigdy na byle co z braku tego, co chcemy. Nasza wola, to najcenniejsze, co mamy. Nie wolno ją nikomu oddawać. Jeśli ktoś nie chce dać nam szczerych uczuć – podziękujmy mu i pozwólmy iść dalej. Do tego też będzie potrzebna nam silna wola )) Ale ją już będziemy mieli. Wystarczy się na niej skupić i nigdy więcej nie stracić z oczu 🙂

TM