Jedna z Pań napisała w komentarzach do poprzedniego wpisu, że na powtarzające się komplementy kolegi męża należy po prostu zaprosić go w odwiedziny. To jest poprawna odpowiedź.

Nie tylko zaprosić, wręcz nalegać na tym! )  Powinien zrobić to mąż. Co nam to da? Pomoże zamknąć otwarty Gestalt.

Przypomnijmy sobie w skrócie czym jest Gestalt? To jest coś (wydarzenie, historia, sytuacja itd.), co nie zostało logicznie zakończone. Psychika nie daje nam spokoju, dopóki nie zakończymy dla siebie tej sytuacji, nie wyjaśnimy jej.  Dlaczego niektóre osoby miesiącami i latami myślą o kimś lub o czymś, co wydarzyło się kiedyś? Dlatego, że nie zostało to logicznie zakończone. Z jakiegoś tam powodu, nie ważne, zostało to przerwane. Ta osoba (albo sytuacja) siedzi w głowie, jak drzazga, latami siedzi.

Dlaczego pickuperzy robią bardzo długo „bliżej”, by niespodziewanie i gwałtownie zrobić radykalne „dalej”? Po to, by podwiesić swoją ofiarę na haczyku. Dopóki będzie podwieszona, będzie starała się z niego zeskoczyć. Dopóki będzie się starała to zrobić, będzie myślała o pickuperze, tym samym podnosząc jego ważność dla siebie. Wszystko, czemu poświęcamy dużo uwagi staje się dla nas ważne.

Jak (między innymi) hoduje się swoją figurę w polu psychicznym drugiej osoby? Rzuca się „piłki” do jej „koszyka”. Albo lepiej nazwijmy to: bile do łuzy 🙂  „Bile” to są wszystkie pozytywne i przyjemne rzeczy i czyny: komplementy, prezenty, zaproszenia, uwaga, kwiaty, miłe niespodzianki, pozytywne emocje itd. Od osoby „atakowanej”  zależy, czy bila „atakującego” trafi do łuzy czy nie. Jeśli prezent czy jakaś inna forma uwagi spodobała się tej konkretnej osobie – możemy mówić, że bila trafiła do łuzy.  Jeśli nie – chybione. Im więcej naszych bil trafi do łuzy osoby, która nam się podoba – tym większą swoją figurę w jej polu zbudujemy. Jeśli łuzy zostaną puste – nasza figura w jej polu nie urośnie. Można powiedzieć, że nasza figura w czyimś polu psychicznym składa się z łuz – ile ich jest wypełnionych, na tyle duża i znacząca jest nasza figura dla tego kogoś.

Bile kolegi od męża Pani z opowiadania trafiły do jej łuz – sprawiło jej to przyjemność i zaczęła myśleć o tym Panu. Tym samym zwiększajac jego ważność dla siebie. Im więcej będzie o nim myślała, tym większą wyhoduje sobie figurę kolegi męża. Co trzeba zrobić, by przestać o nim myśleć? Propozycje typu „skupić się na zasobach”, „skupić się na mężu”, „uświadomić sobie, że …”, „przełączyć uwagę na …” nie działają. Gestaltu nie można  zamknąć sobie siłą woli czy logiką. Inaczej miliony ludzi nie myśleli by sobie o innych ludziach, żyjących tysiące kilometrów od nich i nie istniejących w ich życiu codziennym. Istniejących jedynie w ich głowach.

Jak w tej konkretnej sytuacji Pani powinna przestać myśleć o Panu? Czyje bile już przyjęła, poukładała w łuzach i poleruje na codzień?

Te bile należy zdewaluować. Powinne przestać mieć dla niej znaczenie. Wtedy figura Pana skurczy się i zniknie.

Zdewaluować je może tylko Pan sam. Zrobić z nich akcje bez pokrycia. Wtedy stracą dla Pani znaczenie.

Pani powinna poprosić męża o zaproszenie kolegi do domu. (Rozumiemy dlaczego nie powinna sama zapraszać nikogo, zadawać pytania, spotykać się za plecami męża, niczego wyjaśniać itd.?)

Jeśli kolega się zjawi i nie będzie kontynuował prób zbliżenia podczas spotkania (po pięknych gestach czy słowach zawsze powinni iść czyny(kroki), inaczej wszystkie słowa stracą na wartości) – wyjdzie na pustego opowiadacza.  Jego bile stracą na wartości, Pani zamknie swój gestalt i przestanie o nim myśleć. Nie to nie.

Jeśli kolega zjawi się i będzie kontynuował próbę zbliżenia – będzie to chamstwem, mąż go wyrzuci z domu. Pani pomyśli „Faktycznie, debil”, rozczaruje się, Gestalt się zamknie.

Jeśli nie przyjdzie na zaproszenie – pokaże, że jego słowa są puste, że są to tylko słowa. Skoro ma okazje przyjść i nie przychodzi, oznacza to, że niezbyt mu zależy. Więc, skoro nie to nie. Po każdych pięknych gestach powinni być kroki. Skoro ktoś kilka razy mówi komplementy i nie robi dalej żadnych kroków, nie posuwa się do przodu- należy to zweryfikować. Tak samo, kiedy w szachach ktoś stale oddaje ci swoje figury, nie otrzymując niczego w zamian – należy się zastanowić, po co to robi?

Tak czy inaczej, każde zachowanie z trzech opisanych będzie dla kolegi zugzwangiem.  Gestalt tej Pani się zamknie.

Najważniejsze, że kolega nie będzie mial możliwości dalej kontynuować swoja grę.

W ten sposób zamyka się wszystkie niezrozumiałe sytuacje, kiedy ktoś próbuje nami manipulować. Można jednym ruchem skończyć  tą całą grę.

🐾