Portale randkowe zostały wymyślone po to by pomagać ludziom odnajdywać swoją miłość. W rzeczywistości niestety wszystko wygląda zupełnie inaczej. Zamiast wymarzonej miłości można tam znależć rozczarowanie i frustracje. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego mężczyznom na portalach randkowych zawsze trafiają się cyniczne kobiety  polujące na ich portfel?  Kobietom z kolei  trafiają się cyniczni mężczyzni ktorzy zamiast miłości szukają świeżego seksu. W czym tkwi problem? Dlaczego romantyczne dusze nigdy nie potrafią siebie odnależć?

Żeby poczuć coś romantycznego w stosunku do kogoś trzeba się w tej osobie najpierw zakochać. Na początku zanim człowiek się zakocha kieruje nim pragmatyzm. Jakie romantyczne uczucia mogą się u nas zjawić w stosunku do osoby profil której oglądaliśmy na portalu randkowym? Żadne. Ale musimy się przecież czymś kierować żeby  umówić się na pierwsze spotkanie? Dlatego pierwsze co robi mężczyzna który ogląda profil kobiety na portalu randkowym – interesuje się ile taka Marysia-Krzysia ma lat. I czy zgodzi się z nim na seks. Marysia-Krzysia oczywiście przy takim podejściu czuje się urażona. Nikt nie chce być postrzegany jako zwykły kawałek ciała. Marysia liczy na dostrzeżenie jej nieordynarnej osobowości. Ale jaką osobowość można dostrzec na portalu randkowym? Ciało i to nie zawsze. A co dopiero osobowość.

Tak samo głupio czuje się również kobieta  oglądając profile tych wszystkich różnych Wiesiów-Grzesiów. Kogo z nich ma wybrać? Nie ma żadnego pojęcia. I jedyne co może  sprecyzować z tego co napisali o sobie panowie –  to gdzie który z nich pracuje i ile zarabia. To na razie ma pomóc  wybrać jej kogoś z  tłumu kandydatów. I mieć nadzieje że czas stracony na randkę będzie nie do końca zmarnowany.

W ten sposób kryteria wyboru kandydata/tki z portalu znajomości nie są kryteriami odbioru kogoś kogo szukamy dla zbudowania związku i miłości. To są kryteria odbioru nieznajomego człowieka z tłumu takich samych nieznajomych ludzi. Wybieramy kogoś do kogo niczego nie czujemy, kto jest dla nas zupełnie obojętny. Mamy spotkać się z nim pierwszy i możliwe że ostatni raz.

Kiedy kobieta jest obojętna mężczyznie –  interesuje go tylko jej ciało a nie ona sama. Kiedy mężczyzna jest obojętny  kobiecie –  interesuje ją tylko jego portfel a nie jego głęboki świat wewnętrzny. To jest to minimum które ludzie wyjaśniają dla siebie kiedy udają się na spotkanie z nieznajomą i niepotrzebną im osobą.

Uczucia między ludżmi rodzą się na innych zasadach. Mężczyzna nie zakocha się w kobiecie tylko dlatego, że ta będzie gotowa do seksu z nim. Kobieta z kolei nie zakocha się w mężczyżnie tylko dlatego, że jest on w stanie zapłacić za kolację. Póki nie mają nikogo lepszego, są samotni, mogą się z takimi osobami spotykać. Ale żeby powstało uczucie, sympatia, miłość, żeby chciało im się stworzyć związek potrzebują od siebie też innych rzeczy.

Żeby powstało uczucie potrzebne jest wiele różnych „składników”, ale przede wszystkim potrzebne jest zainteresowanie osobowością drugiego człowieka. I jeśli ten interes do osobowości istnieje – staje się nie ważne  jakie kobieta ma ciało, a dla kobiety maleje znaczenie jaki mężczyzna ma portfel. Bardzo to upraszczam oczywiście, ale mniej wiecej tak to się kręci. Dla mężczyzny wystarczy, że kobieta jest sympatyczna, jeśli on ją kocha. A dla kobiety staje się nie istotne, że mężczyzna zarabia mniej niż ona. I ten sam mężczyzna, który na portalu randkowym zaznacza, że szuka kobiety  młodszej od siebie może się w realu zakochać  w kobiecie dużo starszej. A dziewczyna która zaznacza, że nigdy nie zainteresuje się mężczyzną który zarabia tyle samo co ona, w realnym życiu może się zakochać w kimś, kto zarabia sporo mniej.

Tylko że zainteresowanie kimś nie nastąpi na skutek samego przeczytania ankiety na portalu randkowym. Żeby kogoś polubić jest nam potrzebny bezpośredni kontakt z tą osobą, najlepiej nieformalny. Wtedy mogą  się nam odkryć  różne strony człowieka. Te strony, których nigdy nie zobaczymy czytając jego profil. Żeby zainteresować się kimś trzeba go poznać. A żeby poznać musi on wzbudzić naszą ciekawość. Mamy zamknięte koło.

I póki nie ma zaciekawienia czyjąś osobowością musimy dokonywać wyboru kierując się pragmatycznymi albo nawet cynicznymi parametrami.

I dalej to zamknięte koło zaczyna działać przeciwko nam. Im więcej mężczyzna spotyka na portalu kobiet zainteresowanych jego portfelem, tym lepsze ciało chce przed sobą mieć. A im więcej kobieta spotyka  propozycji seksu, tym więcej korzyści chce z tego wynieść. A tak naprawdę banalna prostytucja nikogo nie interesuje. Chciało by się po prostu spotkać człowieka, z którym conajmniej można było by przyjemnie spędzić czas. A najlepiej to spotkać prawdziwą miłość, stworzyć udany związek i najzwyczajniej w świecie być szczęśliwym.